Hoppa till sidans innehåll

Utomhus


*Betyder att rekordet är satt av underårig. Rekord kan endast sättas i egen åldersklass samt seniorklass  
Det innebär att (rekordet är satt av underårig) kommer bara vara med på eventuella seniorrekord
MÄN SENIORER  
 
100m 11,28 Johan Edlund* 1986  
200m 22,55 Anders Ahlstrand* 1993  
400m 49,5 Anders Ahlstrand 1995  
800m 1.55,83 Sven-Erik Ericsson 1992  
1500m 4.03,56 Sven-Erik Ericsson 1994  
3000m 9.43,99 Mikael Andersson* 2017  
5000m 17.28,16 Mikael Andersson*  2017  
10000m        
Halvmaraton        
Maraton        
110mH        
400mH        
3000m Hinder        
Höjd 2,04 Mattias Green* 2016  
Stav 2,74 Markus Johansson* 2006  
Längd 6,52 Leif Svantesson* 1991  
Tresteg 12,35 Kutlay Yeser* 1996  
Kula 7,26kg 13,81 Markus Johansson* 2010  
Diskus 2,0kg 39,41 Markus Johansson* 2007  
Slägga 7,26kg 69,28 Markus Johansson* 2010  
Spjut 800g 46,82 Fredrik Johansson* 2003  
10 Kamp        
UDDA GRENAR  
1000m 2.32,69 Sven-Erik Ericsson 1992  
1 mile 4.28,54 Sven-Erik Ericsson 1991  
KVINNOR SENIOR  
 
100m 12,21 Susanne Nilman* 1996  
200m 25,16 Susanne Nilman* 1996  
400m 59,38 Rebecca Högberg* 2002  
800m 2.20,62 Rebecca Högberg* 2002  
1500m 4.43,31 Meija Peterson* 2021  
5000m        
10000m        
Halvmaraton        
Maraton        
100mH        
400mH        
3000m Hinder        
Höjd 1,55 Susanne Nilman* 1989  
1,55 Sofia Larsson* 2002  
Stav 331 Karin Sindsjö* 2005  
Längd 5,36 Ann Karlsson* 1992  
Tresteg 10,12 Ann Karlsson* 1990  
Kula 4,0kg 11,06 Louise Emilsson* 1997  
Diskus 1,0kg 35,35 Sofia Larsson* 2005  
Slägga 4,0kg 48,79 Petra Bäckström* 2020  
Spjut 600g 48,82 Amanda Olsson* 2021  
7 Kamp        
MÄN 22  
 
100m        
200m 22,55 Anders Ahlstrand 1993  
400m 50,03 Anders Ahlstrand 1993  
800m 2.00,29 Sven-Erik Ericsson 1990  
1500m 4.20,02 Sven-Erik Ericsson 1990  
5000m        
110mH        
400mH        
3000m Hinder        
Höjd 1,96 Mattias Green 2019  
Stav        
Längd 6,52 Leif Svantesson 1991  
Tresteg        
Kula 7,26kg 13,81 Markus Johansson 2010  
Diskus 2,0kg        
Slägga 7,26kg 69,28 Markus Johansson 2010  
Spjut 800g        
10 Kamp        
UDDA GRENAR  
300m 35,81 Anders Ahlstrand 1993  
KVINNOR 22  
 
100m 12,21 Susanne Nilman 1996  
200m 25,16 Susanne Nilman 1996  
400m        
800m        
1500m        
3000m        
5000m        
100mH        
400mH        
2000m Hinder        
Höjd        
Stav        
Längd        
Tresteg        
Kula 4,0kg        
Diskus 1,0kg        
Slägga 4,0kg        
Spjut 600g        
7 Kamp        
POJKAR 19  
 
100m 11,28 Johan Edlund 1986  
200m 23,8 Joakim Nilman 1989  
400m        
800m 1.57,73 Björn Johansson 2002  
1500m 4.10,55 Björn Johansson 2002  
5000m        
110mH (100 cm)        
300mH (91,4 cm) 43,55 Hans Nykvist 1989  
2000m hinder (91,4 cm)        
Höjd 2,04 Mattias Green 2016  
Stav        
Längd        
Tresteg        
Kula (6,0 kg) 15,8  Markus Johansson 2009  
Diskus (1.75 kg) 52,06  Markus Johansson 2009  
Slägga (6,0 kg) 76,34 Markus  Johansson 2009  
Spjut (800 g) 54,54 Linus Eriksson 2009  
10 Kamp        
UDDA GRENAR  
600m 1.30.27 Björn Johansson 2001  
FLICKOR 19  
 
100m        
200m 26,79 Rebecca Högberg 2002  
400m 59,38 Rebecca Högberg 2002  
800m 2.20,62 Rebecca Högberg 2002  
1500m 5,16,62 Jonna Hagelbrand 2008  
3000m 11,46,77 Jonna Hagelbrand 2008  
100mH (84,0 cm) 16,28 Susanne Nilman 1993  
300mH (76,2 cm) 49,4 Marina Rollén 1992  
2000m hinder (76,2 cm)        
Höjd 150 Hanna Olsson 2017  
Stav 331 Karin Sindsjö 2005  
Längd        
Tresteg        
Kula (4,0 kg) 8,6 Hanna Olsson 2019  
Diskus (1,0 kg) 26,58 Hanna Olsson 2019  
Slägga (4,0 kg) 48,79 Petra Bäckström* 2020  
Spjut (600 g) 48,82 Amanda Olsson 2021  
7 Kamp        
POJKAR 17  
 
100m 11,97 Per der Nederlanden 1997  
200m 23,98 Daniel Söderqvist 1989  
400m 51,77 Daniel Söderqvist 1995  
800m 2.00,50 Anders Ahlstrand 1988  
1500m 4.33,2 Anders Ahlstrand 1987  
3000m 9.43,99 Mikael Andersson 2017  
110mH (91,4 cm) 15,37 Markus Johansson 2006  
300mH (84 cm) 40,86 Daniel Söderqvist 1995  
2000m hinder (91,4 cm)        
Höjd 198 Mattias Green 2015  
Stav 274 Markus Johansson 2006  
Längd 6,24 Leif Svantesson 1988  
Tresteg        
Kula (5,0 kg)   15,45   Anders Pettersson   2010  
Diskus (1.5 kg) 53,36 Anders Pettersson  2010  
Slägga (5,0 kg) 71 Markus Johansson 2007  
Spjut (700 g) 50,45 Fredrik Johansson 2004  
10 Kamp 6628p Markus Johansson 2006  
UDDA GRENAR  
300m 37,93 Daniel Söderqvist 1995  
600 m 1.38,44 Johan Berg 2001  
1000 m 3.24,19 Markus Johansson 2006  
100mH 17 Hans Nykvist 1988  
Kula 6,25kg 13,32 Per der Nederlanden 1997  
Kula 7,26kg 12,16 Fredrik Johansson 2004  
Diskus 1,75kg 43,58 Per der Nederlanden 1988  
Diskus 2,0kg 39,41 Markus Johansson 2007  
Slägga 6,0kg 61,78 Markus Johansson 2007  
Slägga 7,26kg 56,03 Markus Johansson 2007  
Spjut 800g 46,82 Fredrik Johansson 2003  
FLICKOR 17  
 
100m 13,18 Susanne Nilman 1991  
200m 27,33 Susanne Nilman 1991  
400m 1.00,41 Rebecca Högberg 2001  
800m 2.22,29 Rebecca Högberg 2001  
1500m 4.43,31 Meija Peterson 2021  
3000m 11.22,19 Amanda Olsson 2019  
100mH (76,2 cm) 14,98 Sofia Larsson 2004  
300mH (76,2 cm)        
1500m hinder (76,2 cm)        
Höjd  1,51 Hanna Olsson 2016  
Stav 2,72 Karin Sindsjö 2004  
Längd 5,36 Ann Karlsson 1992  
Tresteg        
Kula (3,0 kg) 13,32 Sofia Larsson 2005  
Diskus (1,0 kg) 35,35 Sofia Larsson 2005  
Slägga (3,0 kg) 51,16 Ebba Wulcan 2020  
Spjut (500 g) 48,28 Emelie Olsson 2021  
7 Kamp        
UDDA GRENAR  
Kula (4,0 kg) 11,04 Sofia Larsson 2004  
Slägga (4,0 kg) 25,39 Sofia Larsson 2004  
Spjut (600 g) 42,71 Emeile Olsson 2021  
POJKAR 15  
 
80m        
300m 39,45 Linus Gamnis 2005  
800m        
2000m 6.23,27 Johan Berg 2001  
80mH (84 cm)        
300mH (76,2 cm) 44 Markus Johansson 2005  
1500m hinder (76,2 cm)        
Höjd 1,85 Markus Johansson 2005  
Stav        
Längd 5,76 Linus Gamnis 2005  
Tresteg 11,81 Linus Gamnis 2005  
Kula (4,0 kg) 14,67 Fredrik Johansson 2002  
Diskus (1,0 kg) 47,27 Markus Johansson 2005  
Slägga (4,0 kg) 61,17 Markus Johansson 2005  
Spjut (600 g) 42,41 Fredrik Johansson 2002  
8 kamp        
UDDA GRENAR  
100m 12,03 Rickard Lindell 2006  
600m 1.38,44 Johan Berg 2001  
100mH (84 cm) 14,6 Markus Johansson 2005  
Slägga (5,0 kg) 40,81 Markus Johansson 2005  
FLICKOR 15  
 
80m 10,84 Cecilia Eriksson 2017  
300m 43,99 Jennifer Wahlberg 2007  
800m        
2000m 6.20,09 Meija Peterson 2020  
80mH (76,2 cm) 12,16 Sofia Larsson 2003  
300mH (76,2 cm) 53,52 Annica Nyström 1989  
1500m hinder (76,2 cm) 5.20,09 Meija Peterson 2020  
Höjd 153 Sofia Larsson 2003  
Stav        
Längd 4,93 Marie Pettersson 2004  
Tresteg 10,12 Ann Karlsson 1990  
Kula (3,0 kg) 12,34 Sofia Larsson 2003  
Diskus (750 g) 24,89 Petra Bäckström 2017  
Slägga (3,0 kg) 49,1 Ebba Wulcan 2018  
Spjut (500 g) 46,98 Emelie Olsson 2020  
6 kamp 4823 Sofia Larsson 2003  
UDDA GRENAR  
100m 13,11 Marie Pettersson 2004  
200m 28,41 Jennifer Wahlberg 2007  
600m 1.47,46 Åsa der Nederlanden 1992  
1000m 3.21,31 Åsa der Nederlanden 1992  
100mH 18,07 Marina Rollén 1989  
Diskus (600 g) 44,38 Amanda Hanstål 2010  
Diskus 1,0kg 19,9 Kristina Ahlstrand 1989  
Spjut (400 g) 39,54 Amanda Hanstål 2010  
Spjut 600g 29,9 Marina Rollén 1989  
POJKAR 14  
 
80m 10 Kutlay Yeser 1996  
300m 39,28 Linus Gamnis 2004  
800m 2.15,9 Kutlay Yeser 1996  
2000m 6.41,80 Johan Berg 2000  
80mH 12,99 Olof Saarnak 1996  
300mH (76,2 cm) 43,63 Linus Gamnis 2004  
1500m hinder (76,2 cm) 5.33,20 Samuel Gustafsson 2019  
Höjd 1,75 Olof Saarnak 1996  
Stav 2,11 Markus Johansson 2004  
Längd 6,04 Kutlay Yeser 1996  
Tresteg 12,35 Kutlay Yeser 1996  
Kula (4,0 kg) 14,24 Per der Nederlanden 1995  
Diskus (1,0 kg) 41,68 Anders Pettersson 2007  
Slägga (4,0 kg) 46,36 Markus Johansson 2004  
Spjut (600 g) 40,46 Kutlay Yeser 1996  
8 kamp        
UDDA GRENAR  
100m 12,06 Linus Gamnis 2004  
200m 25,02 Kutlay Yeser 1996  
400m 1.02,71 Otto Keyser 2001  
1000m 2.56,42 Björn Stolpe 1988  
100mH (84 cm) 16,08 Markus Johansson 2004  
200mH 32,25 Kutlay Yeser 1996  
FLICKOR 14  
 
80m 10,23 Ebba Wulcan 2017  
300m 44,2 Sofia Larsson 2002  
800m 2.28,77 Amanda Olsson 2017  
2000m 6.53,64 Amanda Olsson 2017  
80mH (76,2 cm) 12,29 Sofia Larsson 2002  
300mH (76,2 cm) 51,49 Wilma Karlsson 2017  
1500m hinder (76,2 cm) 5.29,40 Emelie Olsson 2019  
Höjd 1,55 Susanne Nilman 1989  
1,55 Sofia Larsson 2002  
Stav 1,58 Hanna Olsson 2013  
Längd 5,21 Ebba Wulcan 2017  
Tresteg 9,85 Ebba Wulcan 2017  
Kula (3,0 kg) 11,69 Amanda Hanstål 2009  
Diskus (750 g) 33,78 Emelie Olsson 2019  
Slägga (3,0 kg) 42,13 Ebba Wulcan 2017  
Spjut (500 g) 40,41 Emelie Olsson 2019  
6 kamp 4334 Sofia Larsson 2002  
UDDA GRENAR  
100m 13,15 Julia Mlakar 2004  
200m 29,25 Jennifer Wahlberg 2006  
600m 1.47,39 Amanda Olsson 2017  
Diskus (600 g) 43,59 Amanda Hanstål 2009  
Spjut (400 g) 35,02 Linn Nyström 2006  
POJKAR 13  
 
60m        
200m 26,23 Gustav Jonasson 2019  
600m        
1500m 5.31,75 Samuel Gustafsson 2019  
60mH 9,84 Markus Johansson 2003  
Höjd 160 Markus Johansson 2003  
Stav 1,92 Olle Höök 2021  
Längd (zon) 5,53 Rickard Lindell 2004  
Tresteg (zon) 11,29 Rickard Lindell 2004  
Kula 3,0kg 13,57 Anders Pettersson 2006  
Diskus 0,6kg 43,11 Anders Pettersson 2006  
Slägga (3,0 kg) 39,53 Anders Pettersson 2006  
Spjut (400 g) 30,29 Markus Johansson 2003  
UDDA GRENAR  
80m 10,45 Rickard Lindell 2004  
100m 10,45 Rickard Lindell 2004  
300m 45,44 Pontus Hultén 2005  
Bollkast 45,06 Fredrik Johansson 2000  
FLICKOR 13  
 
60m 7,99 Ebba Wulcan 2016  
200m 26,78 Ebba Wulcan 2016  
600m 1.45,84 Amanda Olsson 2016  
1500m 5.03,98 Emelie Olsson 2019  
60mH 9,86 Marie Pettersson 2002  
Höjd 1,51 Wilma Karlsson 2016  
Stav        
Längd (zon) 5,33 Ebba Wulcan 2016  
Tresteg (zon 10,42 Ebba Wulcan 2016  
Kula (2,0 kg) 13,36 Amanda Hanstål 2008  
Diskus (600 g) 34,37 Amanda Hanstål 2008  
Slägga (2,0 kg) 41,9 Amanda Hanstål 2008  
Spjut (400 g) 34.90 Amanda Olsson 2016  
Femkamp          
UDDA GRENAR  
80m 10,45 Ebba Wulcan 2016  
80mH 12,4 Sofia Larsson 2001  
Kula (3,0 kg) 9,76 Amanda Hanstål 2008  
800 m 2.32,37 Sarah Bennetoft 2011  
POJKAR 12  
 
60m 8,31 Johan Lindh 1994  
80m 10,99 Markus Johansson 2002  
200m 28,8 Markus Johansson 2002  
400m 1.07,26 Johan Berg 1998  
600m 1.52,50 Markus Johansson 2002  
800m 2.34,06 Otto Keyser 1999  
1000m 3.22,5 Per Axelsson 1988  
60mH 10,2 Markus Johansson 2002  
Höjd 1,55 Johan Lindh 1994  
Längd 4,97 Markus Johansson 2002  
Tresteg 9,4 Markus Johansson 2002  
Kula (3,0 kg) 10,33 Markus Johansson 2002  
Kula (2,0 kg) 10,93 Oskar Höök 2006  
Diskus 36,22 Markus Johansson 2002  
Slägga 35,94 Markus Johansson 2002  
Spjut (400 g) 34,08 Johan Lindh 1994  
Bollkast (300 g) 49,54 Johan Lindh 1994  
Slungboll 29.46 Markus Johansson 2001  
FLICKOR 12  
 
60m 8,45 Ebba Wulcan 2015  
80m 11,24 Ebba Wulcan 2015  
11,2m Elin Larsson 2006  
200m 27,66 Tindra Lööf 2017  
400m 1.11,43 Linda Eskfeldt 1998  
600m 1.50,45 Emelie Olsson 2017  
800m 2.35,58 Åsa Olsson 2013  
60mH 10,73 Marie Pettersson 2001  
Höjd 1,47 Sofia Larsson 2000  
Längd 4,89 Ebba Wulcan 2015  
Tresteg 9,42 Marie Pettersson 2001  
Kula (2,0 kg) 11,47 Klara Johansson 2018  
Diskus (600 g) 32,56 Klara Johansson 2018  
Slägga (2,0 kg) 34,03 Klara Johansson 2018  
Spjut 29,01 Emelie Olsson 2017  
Bollkast 38,98 Amanda Hanstål 2006  
Slungboll 18,52 Emma Johansson 2005  
POJKAR 10  
 
60m 8,7 Johan Lindh 1992  
200m 31,45 Markus Johansson 2000  
31,2m Patrik Johansson 2000  
400m 1.11,14 Patrik Johansson 2000  
600m 2.00,32 Daniel Bodqvist 2007  
800m 2.50,97 Patrik Johansson 2000  
1000m 3.31,3 Per Axelsson 1986  
60mH 11,9 Markus Johansson 2000  
400m Hinder 1.18,27 Amadeus Frankert 2015  
Höjd 1,35 Markus Johansson 2000  
Längd 4,41 Markus Johansson 2000  
Tresteg 8,06 Markus Johansson 2000  
Kula (2,0 kg) 8,18 Oskar Höök 2005  
Diskus 22,08 Markus Johansson 2000  
Spjut (400 g) 25,16 Olof Saarnak 1992  
Bollkast 42,47 Markus Johansson 2000  
Slungboll 27,96 Markus Johansson 2000  
FLICKOR 10  
 
60m 9,07 Ebba  Wulcan 2013  
9,1m Jenny Johansson 1988  
200m 32,57 Ebba Wulcan 2013  
400m 1.17,24 Linda Eskfeldt 1996  
800m 3.08,27 Linda Eskfeldt 1996  
Höjd 1,28 Sofia Larsson 1998  
Längd 4,03 Ebba Wulcan 2013  
Tresteg 7,51 Sofia Larsson 1997  
Kula (2,0 kg) 8,43 Klara Johansson 2016  
Bollkast 32,62 Katrin Eriksson 1999  
Slungboll 17,34 Sofia Larsson 1998  
Uppdaterad: 06 AUG 2018 08:41 Skribent: Alexander Bennetoft

 Värmlands Friidrott

 

Spela och stöd din klubb!

 Idrottens Bingo

 

Gilla Säffle Friidrott på Facebook för att snabbare få uppdateringar om de stora eventen!

 

Säffle Friidrott på Facebook

 

Postadress:
Säffle FIK - Friidrott
Box 100
66122 Säffle

Kontakt:
Tel: 0706189770
E-post: info@safflefriidrott...