Hoppa till sidans innehåll

Värmlandsserien i Kristinehamn 20/8

25 AUG 2016 10:05
Tredje deltävlingen i Värmlandsserien gick under lördagen 20/8 i Kristinehamn.

24 ungdoms friidrottare från Säffle gjorde bra ifrån sig och kom hem med 10 guld, 8 silver, och 9 brons och så mycket som 36 personliga rekord.

  • Skapad: 25 AUG 2016 10:05

I pojk klasserna startade Bamse Fredriksson (P14), kastade diskus och tog silvret.

Amadeus Frankert (P11) tog guld på 200m, silver i längd och brons på 60m, och boll.

Isak Danielsson (P10) tog silver på 60m, och kom 4:a på 200m, 5:a i längd, och 7:a i boll.

John Danilesson (P8) kom på 7:e plats på 60m, och 200m, kom 8:a i boll och 9:a i längd.

I tjej klasserna startade hela 20 stycken.

Cecilia Eriksson (F14) slog personbästa och tog guldet på 80m, kom på 5:e plats på 600m, och 3-steg och 6.a i diskus.

Mathilda Kyrk (F14) kom 4:a i diskus och 6:a på 3-steg och 600m kom på en 9:e plats på 80m.

Petra Bäckström (F14) tog silver i diskus, och brons på 80m och 3-steg. Kom på 4:e plats på 600m.

Ebba Wulcan (F13) tog guld på 60m och 3-steg och silver i diskus och brons på 600m.

Wilma Karlsson (F14) tog silver på 600m brons i diskus och 60m och en 4:e plats i 3-steg.

Amanda Olsson (F13) tog guld på 600m och diskus kom 4:a på 60m och 5:a i 3-steg.

Emma Wall (F12) tog guld i diskus.

Tindra Lööf (F11) tog guld på 60m brons på 200m kom 6:a i läng och 7:a i boll.

Emelie Olsson (F11) tog guld i boll, kom på 4:e plats i längd, 6:a på 200m och 7:a på 60m.

Meija Peterson (F11) Kom på 5:e plats i längd på 200m och 60m och 10:a i boll.

Felicia Thorell (F11) sprang 60m, kom på 9:e plats på 200m, 11:a i läng och 12:a i boll.

Maja Kyrk (F11) kom på 16:e plats i boll och 19:e i längd.

Moa Karlsson (F10) kom 7:a på 200m, 8:a på 60m 9:a i längd och på 16:e plats i boll.

Tea Anderberg (F10) tog två 6:e platser på 60m och 200m, kom 16:e i boll och 8:a i längd.

Filippa Axelsson (F9) kom 4:a längd, 5:a på 200m, 6:a på 60m och kom på 13:e plats i boll.

Astrid Wall (F9)sprang 60m, kom på 7:e plats i boll, 11:a på 200m och en 14:e plats i längd.

Molly Fredriksson (F9) kom 4:a på 60m, 5:a i boll, 7:a på 200m och på en 11:e plats i längd.

Elsa Sjögren (F8)tog guld på 200m, silver på 60m och längd och brons i boll.

Siri Anderberg (F8) kom på 6:e plats i boll. 8:a på 60m och 10:a i längd och på 200m.

Tindra Guttman (F8) tog tre 5,e platser i längd, boll och på 60m och en 9,e plats på 200m.

Skribent: Mats Olsson
Epost: Adressen Gömd

 Värmlands Friidrott

 

Spela och stöd din klubb!

 Idrottens Bingo

 

Gilla Säffle Friidrott på Facebook för att snabbare få uppdateringar om de stora eventen!

 

Säffle Friidrott på Facebook

 

Postadress:
Säffle FIK - Friidrott
Box 100
66122 Säffle

Kontakt:
Tel: 0706189770
E-post: info@safflefriidrott...