Hoppa till sidans innehåll

Utomhus


*Betyder att rekordet är satt av underårig. Rekord kan endast sättas i egen åldersklass samt seniorklass
Det innebär att (rekordet är satt av underårig) kommer bara vara med på eventuella seniorrekord

 

MÄN SENIORER

 
 

100m

11,28

Johan Edlund*

1986

 

200m

22,55

Anders Ahlstrand*

1993

 

400m

49,5

Anders Ahlstrand

1995

 

800m

1.55,83

Sven-Erik Ericsson

1992

 

1500m

4.03,56

Sven-Erik Ericsson

1994

 

3000m

9.43,99

Mikael Andersson*

2017

 

5000m

17.28,16

Mikael Andersson* 

2017

 

10000m

 

 

 

 

Halvmaraton

 

 

 

 

Maraton

 

 

 

 

110mH

 

 

 

 

400mH

 

 

 

 

3000m Hinder

 

 

 

 

Höjd

2,04

Mattias Green*

2016

 

Stav

2,74

Markus Johansson*

2006

 

Längd

6,52

Leif Svantesson*

1991

 

Tresteg

12,35

Kutlay Yeser*

1996

 

Kula 7,26kg

13,81

Markus Johansson*

2010

 

Diskus 2,0kg

39,41

Markus Johansson*

2007

 

Slägga 7,26kg

69,28

Markus Johansson*

2010

 

Spjut 800g

46,82

Fredrik Johansson*

2003

 

10 Kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

1000m

2.32,69

Sven-Erik Ericsson

1992

 

1 mile

4.28,54

Sven-Erik Ericsson

1991

 

KVINNOR SENIOR

 
 

100m

12,21

Susanne Nilman*

1996

 

200m

25,16

Susanne Nilman*

1996

 

400m

59,38

Rebecca Högberg*

2002

 

800m

2.20,62

Rebecca Högberg*

2002

 

1500m

5.07.43

Amanda Olsson*

2016

 

5000m

 

 

 

 

10000m

 

 

 

 

Halvmaraton

 

 

 

 

Maraton

 

 

 

 

100mH

 

 

 

 

400mH

 

 

 

 

3000m Hinder

 

 

 

 

Höjd

1,55

Susanne Nilman*

1989

 

1,55

Sofia Larsson*

2002

 

Stav

331

Karin Sindsjö*

2005

 

Längd

5,36

Ann Karlsson*

1992

 

Tresteg

10,12

Ann Karlsson*

1990

 

Kula 4,0kg

11,06

Louise Emilsson*

1997

 

Diskus 1,0kg

35,35

Sofia Larsson*

2005

 

Slägga 4,0kg

 

 

 

 

Spjut 600g

39,58

Sofia Larsson*

2005

 

7 Kamp

 

 

 

 

MÄN 22

 
 

100m

 

 

 

 

200m

22,55

Anders Ahlstrand

1993

 

400m

50,03

Anders Ahlstrand

1993

 

800m

2.00,29

Sven-Erik Ericsson

1990

 

1500m

4.20,02

Sven-Erik Ericsson

1990

 

5000m

 

 

 

 

110mH

 

 

 

 

400mH

 

 

 

 

3000m Hinder

 

 

 

 

Höjd

 

 

 

 

Stav

 

 

 

 

Längd

6,52

Leif Svantesson

1991

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula 7,26kg

13,81

Markus Johansson

2010

 

Diskus 2,0kg

 

 

 

 

Slägga 7,26kg

69,28

Markus Johansson

2010

 

Spjut 800g

 

 

 

 

10 Kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

300m

35,81

Anders Ahlstrand

1993

 

KVINNOR 22

 
 

100m

12,21

Susanne Nilman

1996

 

200m

25,16

Susanne Nilman

1996

 

400m

 

 

 

 

800m

 

 

 

 

1500m

 

 

 

 

3000m

 

 

 

 

5000m

 

 

 

 

100mH

 

 

 

 

400mH

 

 

 

 

2000m Hinder

 

 

 

 

Höjd

 

 

 

 

Stav

 

 

 

 

Längd

 

 

 

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula 4,0kg

 

 

 

 

Diskus 1,0kg

 

 

 

 

Slägga 4,0kg

 

 

 

 

Spjut 600g

 

 

 

 

7 Kamp

 

 

 

 

POJKAR 19

 
 

100m

11,28

Johan Edlund

1986

 

200m

23,8

Joakim Nilman

1989

 

400m

 

 

 

 

800m

1.57,73

Björn Johansson

2002

 

1500m

4.10,55

Björn Johansson

2002

 

5000m

 

 

 

 

110mH (100 cm)

 

 

 

 

300mH (91,4 cm)

43,55

Hans Nykvist

1989

 

2000m hinder (91,4 cm)

 

 

 

 

Höjd

2,04

Mattias Green

2016

 

Stav

 

 

 

 

Längd

 

 

 

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula (6,0 kg)

15,8

 Markus Johansson

2009

 

Diskus (1.75 kg)

52,06

 Markus Johansson

2009

 

Slägga (6,0 kg)

76,34

Markus  Johansson

2009

 

Spjut (800 g)

54,54

Linus Eriksson

2009

 

10 Kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

600m

1.30.27

Björn Johansson

2001

 

FLICKOR 19

 
 

100m

 

 

 

 

200m

26,79

Rebecca Högberg

2002

 

400m

59,38

Rebecca Högberg

2002

 

800m

2.20,62

Rebecca Högberg

2002

 

1500m

5,16,62

Jonna Hagelbrand

2008

 

3000m

11,46,77

Jonna Hagelbrand

2008

 

100mH (84,0 cm)

16,28

Susanne Nilman

1993

 

300mH (76,2 cm)

49,4

Marina Rollén

1992

 

2000m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

150

Hanna Olsson

2017

 

Stav

331

Karin Sindsjö

2005

 

Längd

 

 

 

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula (4,0 kg)

 

 

 

 

Diskus (1,0 kg)

 

 

 

 

Slägga (4,0 kg)

 

 

 

 

Spjut (600 g)

 

 

 

 

7 Kamp

 

 

 

 

POJKAR 17

 
 

100m

11,97

Per der Nederlanden

1997

 

200m

23,98

Daniel Söderqvist

1989

 

400m

51,77

Daniel Söderqvist

1995

 

800m

2.00,50

Anders Ahlstrand

1988

 

1500m

4.33,2

Anders Ahlstrand

1987

 

3000m

9.43,99

Mikael Andersson

2017

 

110mH (91,4 cm)

15,37

Markus Johansson

2006

 

300mH (84 cm)

40,86

Daniel Söderqvist

1995

 

2000m hinder (91,4 cm)

 

 

 

 

Höjd

198

Mattias Green

2015

 

Stav

274

Markus Johansson

2006

 

Längd

6,24

Leif Svantesson

1988

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula (5,0 kg)

  15,45 

     Anders Pettersson 

 2010

 

Diskus (1.5 kg)

53,36

    Anders Pettersson

 2010

 

Slägga (5,0 kg)

71

Markus Johansson

2007

 

Spjut (700 g)

50,45

Fredrik Johansson

2004

 

10 Kamp

6628p

Markus Johansson

2006

 

UDDA GRENAR

 

300m

37,93

Daniel Söderqvist

1995

 

600 m

1.38,44

Johan Berg

2001

 

1000 m

3.24,19

Markus Johansson

2006

 

100mH

17

Hans Nykvist

1988

 

Kula 6,25kg

13,32

Per der Nederlanden

1997

 

Kula 7,26kg

12,16

Fredrik Johansson

2004

 

Diskus 1,75kg

43,58

Per der Nederlanden

1988

 

Diskus 2,0kg

39,41

Markus Johansson

2007

 

Slägga 6,0kg

61,78

Markus Johansson

2007

 

Slägga 7,26kg

56,03

Markus Johansson

2007

 

Spjut 800g

46,82

Fredrik Johansson

2003

 

FLICKOR 17

 
 

100m

13,18

Susanne Nilman

1991

 

200m

27,33

Susanne Nilman

1991

 

400m

1.00,41

Rebecca Högberg

2001

 

800m

2.22,29

Rebecca Högberg

2001

 

1500m

5.12,69

Åsa der Nederlanden

1993

 

3000m

 

 

 

 

100mH (76,2 cm)

14,98

Sofia Larsson

2004

 

300mH (76,2 cm)

 

 

 

 

1500m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

 1,51

Hanna Olsson

2016

 

Stav

2,72

Karin Sindsjö

2004

 

Längd

5,36

Ann Karlsson

1992

 

Tresteg

 

 

 

 

Kula (3,0 kg)

13,32

Sofia Larsson

2005

 

Diskus (1,0 kg)

35,35

Sofia Larsson

2005

 

Slägga (3,0 kg)

 

 

 

 

Spjut (500 g)

30,59

Hanna Olsson

2015

 

7 Kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

Kula (4,0 kg)

11,04

Sofia Larsson

2004

 

Slägga (4,0 kg)

25,39

Sofia Larsson

2004

 

Spjut (600 g)

39,58

Sofia Larsson

2005

 

POJKAR 15

 
 

80m

 

 

 

 

300m

39,45

Linus Gamnis

2005

 

800m

 

 

 

 

2000m

6.23,27

Johan Berg

2001

 

80mH (84 cm)

 

 

 

 

300mH (76,2 cm)

44,00

Markus Johansson

2005

 

1500m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

1,85

Markus Johansson

2005

 

Stav

 

 

 

 

Längd

5,76

Linus Gamnis

2005

 

Tresteg

11,81

Linus Gamnis

2005

 

Kula (4,0 kg)

14,67

Fredrik Johansson

2002

 

Diskus (1,0 kg)

47,27

Markus Johansson

2005

 

Slägga (4,0 kg)

61,17

Markus Johansson

2005

 

Spjut (600 g)

42,41

Fredrik Johansson

2002

 

8 kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

100m

12,03

Rickard Lindell

2006

 

600m

1.38,44

Johan Berg

2001

 

100mH (84 cm)

14,6

Markus Johansson

2005

 

Slägga (5,0 kg)

40,81

Markus Johansson

2005

 

FLICKOR 15

 
 

80m

10,84

Cecilia Eriksson

2017

 

300m

43,99

Jennifer Wahlberg

2007

 

800m

 

 

 

 

2000m

 

 

 

 

80mH (76,2 cm)

12,16

Sofia Larsson

2003

 

300mH (76,2 cm)

53,52

Annica Nyström

1989

 

1500m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

153

Sofia Larsson

2003

 

Stav

 

 

 

 

Längd

4,93

Marie Pettersson

2004

 

Tresteg

10,12

Ann Karlsson

1990

 

Kula (3,0 kg)

12,34

Sofia Larsson

2003

 

Diskus (750 g)

24,89

Petra Bäckström

2017

 

Slägga (3,0 kg)

46,62

Petra Bäckström

2017

 

Spjut (500 g)

20,77

Petra Bäckström

2017 

 

6 kamp

4823

Sofia Larsson

2003

 

UDDA GRENAR

 

100m

13,11

Marie Pettersson

2004

 

200m

28,41

Jennifer Wahlberg

2007

 

600m

1.47,46

Åsa der Nederlanden

1992

 

1000m

3.21,31

Åsa der Nederlanden

1992

 

100mH

18,07

Marina Rollén

1989

 

Diskus (600 g)

44,38

Amanda Hanstål

2010

 

Diskus 1,0kg

19,9

Kristina Ahlstrand

1989

 

Spjut (400 g)

39,54

Amanda Hanstål

2010

 

Spjut 600g

29,9

Marina Rollén

1989

 

POJKAR 14

 
 

80m

10,00

Kutlay Yeser

1996

 

300m

39,28

Linus Gamnis

2004

 

800m

2.15,9

Kutlay Yeser

1996

 

2000m

6.41,80

Johan Berg

2000

 

80mH

12,99

Olof Saarnak

1996

 

300mH (76,2 cm)

43,63

Linus Gamnis

2004

 

1500m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

1,75

Olof Saarnak

1996

 

Stav

2,11

Markus Johansson

2004

 

Längd

6,04

Kutlay Yeser

1996

 

Tresteg

12,35

Kutlay Yeser

1996

 

Kula (4,0 kg)

14,24

Per der Nederlanden

1995

 

Diskus (1,0 kg)

41,68

Anders Pettersson

2007

 

Slägga (4,0 kg)

46,36

Markus Johansson

2004

 

Spjut (600 g)

40,46

Kutlay Yeser

1996

 

8 kamp

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

100m

12,06

Linus Gamnis

2004

 

200m

25,02

Kutlay Yeser

1996

 

400m

1.02,71

Otto Keyser

2001

 

1000m

2.56,42

Björn Stolpe

1988

 

100mH (84 cm)

16,08

Markus Johansson

2004

 

200mH

32,25

Kutlay Yeser

1996

 

FLICKOR 14

 
 

80m

10,23

Ebba Wulcan

2017

 

300m

44,20

Sofia Larsson

2002

 

800m

2.32,18

Åsa der Nederlanden

1991

 

2000m

7.54,21

Jennifer Wahlberg

2006

 

80mH (76,2 cm)

12,29

Sofia Larsson

2002

 

300mH (76,2 cm)

51,49

Wilma Karlsson

2017

 

1500m hinder (76,2 cm)

 

 

 

 

Höjd

1,55

Susanne Nilman

1989

 

1,55

Sofia Larsson

2002

 

Stav

 

 

 

 

Längd

5,21

Ebba Wulcan

2017

 

Tresteg

9,85

Ebba Wulcan

2017

 

Kula (3,0 kg)

11,69

Amanda Hanstål

2009

 

Diskus (750 g)

24,56

Petra Bäckström

2016

 

Slägga (3,0 kg)

42,13

Ebba Wulcan

2017

 

Spjut (500 g)

23,09

Petra Bäckström

2016

 

6 kamp

4334

Sofia Larsson

2002

 

UDDA GRENAR

 

100m

13,15

Julia Mlakar

2004

 

200m

29,25

Jennifer Wahlberg

2006

 

600m

1.48,74

Sofia Larsson

2002

 

Diskus (600 g)

43,59

Amanda Hanstål

2009

 

Spjut (400 g)

35,02

Linn Nyström

2006

 

POJKAR 13

 
 

60m

 

 

 

 

200m

28,23

Rickard Lindell

2004

 

600m

 

 

 

 

1500m

 

 

 

 

60mH

9,84

Markus Johansson

2003

 

Höjd

160

Markus Johansson

2003

 

Stav

 

 

 

 

Längd (zon)

5,53

Rickard Lindell

2004

 

Tresteg (zon)

11,29

Rickard Lindell

2004

 

Kula 3,0kg

13,57

Anders Pettersson

2006

 

Diskus 0,6kg

43,11

Anders Pettersson

2006

 

Slägga (3,0 kg)

39,53

Anders Pettersson

2006

 

Spjut (400 g)

30,29

Markus Johansson

2003

 

UDDA GRENAR

 

80m

10,45

Rickard Lindell

2004

 

100m

10,45

Rickard Lindell

2004

 

300m

45,44

Pontus Hultén

2005

 

Bollkast

45,06

Fredrik Johansson

2000

 

FLICKOR 13

 
 

60m

7,99

Ebba Wulcan

2016

 

200m

26,78

Ebba Wulcan

2016

 

600m

1.45,84

Amanda Olsson

2016

 

1500m

5.07,43

Amanda Olsson

2016

 

60mH

9,86

Marie Pettersson

2002

 

Höjd

1,51

Wilma Karlsson

2016

 

Stav

 

 

 

 

Längd (zon)

5,33

Ebba Wulcan

2016

 

Tresteg (zon

10,42

Ebba Wulcan

2016

 

Kula (2,0 kg)

13,36

Amanda Hanstål

2008

 

Diskus (600 g)

34,37

Amanda Hanstål

2008

 

Slägga (2,0 kg)

41,9

Amanda Hanstål

2008

 

Spjut (400 g)

34.90

Amanda Olsson

2016

 

Femkamp

 

 

 

 

 

UDDA GRENAR

 

80m

10,45

Ebba Wulcan

2016

 

80mH

12,4

Sofia Larsson

2001

 

Kula (3,0 kg)

9,76

Amanda Hanstål

2008

 

800 m

2.32,37

Sarah Bennetoft

2011

 

POJKAR 12

 
 

60m

8,31

Johan Lindh

1994

 

80m

10,99

Markus Johansson

2002

 

200m

28,8

Markus Johansson

2002

 

400m

1.07,26

Johan Berg

1998

 

600m

1.52,50

Markus Johansson

2002

 

800m

2.34,06

Otto Keyser

1999

 

1000m

3.22,5

Per Axelsson

1988

 

60mH

10,2

Markus Johansson

2002

 

Höjd

1,55

Johan Lindh

1994

 

Längd

4,97

Markus Johansson

2002

 

Tresteg

9,4

Markus Johansson

2002

 

Kula (3,0 kg)

10,33

Markus Johansson

2002

 

Kula (2,0 kg)

10,93

Oskar Höök

2006

 

Diskus

36,22

Markus Johansson

2002

 

Slägga

35,94

Markus Johansson

2002

 

Spjut (400 g)

34,08

Johan Lindh

1994

 

Bollkast (300 g)

49,54

Johan Lindh

1994

 

Slungboll

29.46

Markus Johansson

2001

 

FLICKOR 12

 
 

60m

8,45

Ebba Wulcan

2015

 

80m

11,24

Ebba Wulcan

2015

 

11,2m

Elin Larsson

2006

 

200m

27,66

Tindra Lööf

2017

 

400m

1.11,43

Linda Eskfeldt

1998

 

600m

1.50,58

Amanda Olsson

2015

 

800m

2.35,58

Åsa Olsson

2013

 

60mH

10,73

Marie Pettersson

2001

 

Höjd

1,47

Sofia Larsson

2000

 

Längd

4,89

Ebba Wulcan

2015

 

Tresteg

9,42

Marie Pettersson

2001

 

Kula (2,0 kg)

11,04

Amanda Hanstål

2007

 

Diskus (600 g)

28,37

Angelica Johansson

2001

 

Slägga (2,0 kg)

33,02

Amanda Hanstål

2007

 

Spjut

27,7

Amanda Olsson

2015

 

Bollkast

38,98

Amanda Hanstål

2006

 

Slungboll

18,52

Emma Johansson

2005

 

POJKAR 10

 
 

60m

8,7

Johan Lindh

1992

 

200m

31,45

Markus Johansson

2000

 

31,2m

Patrik Johansson

2000

 

400m

1.11,14

Patrik Johansson

2000

 

600m

2.00,32

Daniel Bodqvist

2007

 

800m

2.50,97

Patrik Johansson

2000

 

1000m

3.31,3

Per Axelsson

1986

 

60mH

11,9

Markus Johansson

2000

 

400m Hinder

1.18,27

Amadeus Frankert

2015

 

Höjd

1,35

Markus Johansson

2000

 

Längd

4,41

Markus Johansson

2000

 

Tresteg

8,06

Markus Johansson

2000

 

Kula (2,0 kg)

8,18

Oskar Höök

2005

 

Diskus

22,08

Markus Johansson

2000

 

Spjut (400 g)

25,16

Olof Saarnak

1992

 

Bollkast

42,47

Markus Johansson

2000

 

Slungboll

27,96

Markus Johansson

2000

 

FLICKOR 10

 
 

60m

9,07

Ebba  Wulcan

2013

 

9,1m

Jenny Johansson

1988

 

200m

32,57

Ebba Wulcan

2013

 

400m

1.17,24

Linda Eskfeldt

1996

 

800m

3.08,27

Linda Eskfeldt

1996

 

Höjd

1,28

Sofia Larsson

1998

 

Längd

4,03

Ebba Wulcan

2013

 

Tresteg

7,51

Sofia Larsson

1997

 

Kula (2,0 kg)

8,43

Klara Johansson

2016

 

Bollkast

32,62

Katrin Eriksson

1999

 

Slungboll

17,34

Sofia Larsson

1998

 
Uppdaterad: 2017-09-11 08:29
Skribent: Alexander Bennetoft

 

 Värmlands Friidrott

 

Spela och stöd din klubb!

 Idrottens Bingo

 Tackskylt 2017

 

 

Gilla Säffle Friidrott på Facebook för att snabbare få uppdateringar om de stora eventen!

 

Säffle Friidrott på Facebook

 

Postadress:
Säffle FIK - Friidrott
Box 100
66122 Säffle

Kontakt:
Tel: 076-8187151
E-post: This is a mailto link